Kliknij na logo celem powrotu do menu




System magnetyczny

Informacje podstawowe
Niemiecka firma TRIDELTA Magnetsysteme GmbH, będąc dużym dostawcą materiałów magnetycznych na rynku europejskim, jest także producentem wysokiej jakości systemów magnetycznych na bazie magnesów trwałych. Oferta przedsiębiorstwa obejmuje wszystkie obecnie znane materiały magnetyczne oraz różnego rodzaju komponenty i urządzenia wykorzystujące pole magnetyczne jako główny "mechanizm" działania.

Magnes trwały
Podstawowym materiałem wykorzystywanym do budowy systemu magnetycznego jest magnes trwały. Można śmiało powiedzieć, nie wchodząc zbyt głęboko w zagadnienia związane z fizyką materii, że magnes trwały to odpowiednio przygotowany materiał ferromagnetyczny, który po namagnesowaniu zachowuje pewne właściwości magnetyczne i może być dalej wykorzystywany jako źródło pola magnetycznego. W zależności od składu chemicznego materiału, uzyskuje się odpowiednie właściwości użytkowe, z których najważniejsze to odpowiednio duża remanencja, energia, stabilność termiczna oraz odporność chemiczna.


Materiały magnetyczne będące w ofercie firmy TRIDELTA Magnetsysteme GmbH to wysokiej klasy magnesy ferrytowe (OXIT), stabilne temperaturowo magnesy na bazie materiałowej AlNiCo (OERSTIT), odporne chemicznie magnesy na bazie pierwiastków ziem rzadkich SmCo (SECOLIT) oraz nowoczesne, bardzo silne magnesy na bazie NdFeB (NEOLIT, NERONIT). Jakość naszych magnesów trwałych, potwierdzona znakomitymi referencjami, wynika nie tylko z dbałości o poprawność wykonania wszystkich procesów technologicznych w trakcie ich produkcji. To także efekt wieloletniego doświadczenia, tysięcy godzin badań i nieustannego rozwoju w kierunku inżynierii materiałowej. Taka baza pozwala nam twierdzić, że WIEMY JAK produkuje się dobre magnesy.
Dodatkowe informacje związane z ofertą w zakresie materiałów magnetycznych można znaleźć w załączonym katalogu. W przypadku zainteresowania, prosimy kliknąć tutaj.

System magnetyczny
Odpowiedni układ magnesu trwałego i materiału nieobojętnego magnetycznie lub dwóch magnesów w określonej konfiguracji realizujących zadaną funkcję nazywa się systemem magnetycznym. Obecnie produkowane systemy magnetyczne są dużo bardzej zaawansowane technicznie i spełniają często więcej niż jedno zadanie.


Przykładem najczęściej spotykanych systemów magnetycznych są: sprzęgła, hamulce, chwytaki, dźwigary elektropermanentne, separatory, rozdzielacze czy sprężyny magnetyczne. W tym miejscu należy zaznaczyć, że możliwości zastosowania systemów magnetycznych ograniczone są tylko wyobraźnią ich konstruktora.
Więcej informacji na temat oferty związanej z systemami magnetycznymi można znaleźć w załączonej broszurze informacyjnej. Jeżeli jesteś zainteresowany, prosimy kliknąć tutaj.

Chwytak magnetyczny
Przykładem bardzo prostego systemu magnetycznego są chwytaki magnetyczne. Kombinacja magnesu trwałego z materiałami magnetycznymi i niemagnetycznymi pozwala na tworzenie małogabarytowych elementów cechujących się bardzo dużą siłą przyciągania pola magnetycznego. Co więcej, pole magnetyczne w tych elementach jest kierunkowe i wystepuje tylko od strony "roboczej" chwytaka. W pozostałych kierunkach jest prawie całkowicie zniwelowane poprzez zastosowanie odpowiednich materiałów tworzących zwarcie magnetyczne.


Chwytaki magnetyczne mogą znaleźć zastosowanie praktycznie wszędzie. Równie dobrze spełniają rolę zaczepu reklamowego, dźwigara ręcznego, znacznika pomiarowego czy kotwy uziemiającej (dla instalacji elektrycznych, spawalniczych). Rozwinięciem konstrukcji chwytaka magnetycznego są pneumatopermanentne, mechanopermanentne oraz elektropermanentne chwytaki magnetyczne, których pole magnetyczne, ze względu na ogromną siłę przyciągania, można zniwelować w sposób pneumatyczny (pneumatyczne odciągnięcie magnesu od niemagnetycznej powierzchni obudowy mającej kontakt z obciążeniem), mechaniczny (mechaniczne, poprzez przekładnię, odciągnięcie magnesu od niemagnetycznej powierzchni obudowy mającej kontakt z obciążeniem) lub elektryczny (niwelowanie pola magnetycznego magnesu trwałego przeciwpolem magnetycznym generowanym przez uzwojenie elementu indukcyjnego). Zaletą chwytaków magnetycznych na bazie magnesów trwałych jest to, że siła przyciągania jest generowana zawsze. Eliminuje to całkowicie ryzyko niekontrolowanego zwolnienia obciążenia z powodu np. wystąpienia braku zasilania. W porównaniu z elektromagnesami, chwytaki na bazie magnesów trwałych są całkowicie bezpieczne i niezawodne.
Standardowe wykonania wraz z dokumentacją techniczną są zamieszczone w prospekcie w zakładce "Pliki do pobrania". Celem zapoznania się z tymi informacjami już teraz, prosimy kliknąć tutaj.

Sprzęgło magnetyczne, hamulec magnetyczny
Najpopularniejszym systemem magnetycznym jest sprzęgło. W zasadzie rozróżnia się dwa rodzaje sprzęgieł: tarczowe i pierścieniowe. Obydwa wykonania umożliwiają przeniesienie w sposób bezkontaktowy momentu obrotowego z jednej części elementu na drugą. Ta bardzo ważna cecha tego systemu umożliwia konstruowanie urządzeń, gdzie konieczne jest utrzymanie pełnej izolacji jednej części mechanizmu od drugiej.


Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest całkowite wytłumienie drgań mechanicznych elementu napędowego, co zdecydowanie poszerza wachlarz aplikacji sprzęgieł magnetycznych. Popularne przykłady aplikacji to: liczniki wody i gazu, pompy chemiczne, dozowniki itp.
Konstrukcją "pochodną" sprzęgła magnetycznego jest hamulec, którego zasada działania opiera się na wykorzystaniu pola magnetycznego jako źródła siły generującej opór. Rozróżnia się dwa rodzaje hamulców magnetycznych: histerezowy i wiroprądowy. Hamulec histerezowy charakteryzuje się stałym momentem hamującym, niezależnym od prędkości obrotowej, natomiast wariant wiroprądowy generuje siłę hamującą o wartości zależnej od ilości obrotów. Przykładem zastosowania hamulców magnetycznych są wentylatory chłodnicze w samochodach, rolki hamujące w kolejkach linowych, windach, dźwigach itp.
Dokładny opis konstrukcji oraz parametry standardowo produkowanych sprzęgieł i hamulców magnetycznych są dostępne w załączonym folderze informacyjnym. Chcąc się z nimi zapoznać, prosimy kliknąć tutaj.

Walec separacyjny
Separacja materiałów magnetycznych jest jednym z najistotniejszych procesów z punktu widzenia wielu przedsiębiorstw. W przypadku odlewni żeliwa, kopalni węgla czy sortowni odpadów separator magnetyczny ma za zadanie skutecznie rozdzielić materiały magnetyczne od niemagnetycznych, a dodatkowo chronić znajdujące się "w linii za nim" pozostałe urządzenia (np. kruszarki w kopalniach, fluidyzatory piasku formierskiego w odlewniach). Walec separacyjny jest złożonym systemem magnetycznym. Standardowe wykonanie składa się z bębna z zamontowanym blokiem magnetycznym o zadanym kącie aktywnym, ruchomego płaszcza z materiału niemagnetycznego, zbieraka oraz jednostki napędowej (silnika), umożliwiającej ruch obrotowy płaszcza wokół bębna.


Separacja za pomocą systemów walcowych jest bardzo skuteczna, jednakże nie wszędzie możliwa do zastosowania. Tutaj jako alternatywę możemy polecić produkowane przez nas separatory nadtaśmowe oraz kratownicowe. W zależności od aplikacji można tak dobrać parametry separatora, aby umożliwić skuteczne "wyłapywanie" wszelkich materiałów magnetycznych, także z mediów ciekłych o dużej lepkości.
Pełniejszy opis kostrukcji urządzeń separacyjnych oraz zestawienie najistotniejszych parametrów można znaleźć w umieszczonej na stronie (zakładka w menu "Pliki do pobrania") broszurze informacyjnej. Można się z tymi informacjami zapoznać już teraz poprzez kliknięcie tutaj.

Wskaźnik biegunowości magnetycznej
Praca z układami magnetycznymi wymaga znajomości ich biegunowości, co pozwala na prawidłowe łączenie elementów magnetycznych w systemy w pełni wykorzystujące potencjał pola magnetycznego. Prosty przyrząd w postaci wskaźnika biegunowości gwarantuje, że informacja na temat biegunowości magnetycznej będzie zawsze pod ręką - dosłownie i w przenośni.


Przyrząd pomiarowy charakteryzuje się niewielkimi wymiarami oraz prostą zasadą działania. W polu odczytu wskaźnika są możliwe dwa wskazania, odpowiednio "N" lub "S". Dają one jednoznaczną odpowiedź na pytanie, z jakim biegunem magnetycznym mamy w danym miejscu do czynienia.
Pełniejszy opis przyrządu można znaleźć w umieszczonym na stronie (zakładka w menu "Pliki do pobrania") folderze informacyjnym. Można się z tymi informacjami zapoznać już teraz poprzez kliknięcie tutaj.


Zachęcamy do zapoznania się ze wszystkimi produktami oferowanymi przez TRIDELTA Magnetsysteme GmbH. Opis, zdjęcia i parametry wyrobów są zawarte w odpowiednich folderach informacyjnych (zakładka w menu głównym: Pliki do pobrania).